تبلیغات
ابوذر غفاری - ورود کاروان بزرگ نظامی از لیبی به نیجر

ابوذر غفاری

ورود کاروان بزرگ نظامی از لیبی به نیجر
موضوع: اخبار
سه شنبه 15 شهریور 1390 04:08 ب.ظ

کاروان بزرگی متشکل از خودروهای نظامی و غیرنظامی از لیبی وارد نیجر شد. گفته می‌شود که معمر قذافی، رهبر پیشین لیبی نیز احتمالا در یکی از این خودروهاست. فرستنده‌ی الجزیره گزارش داد که شهر بنی‌ولید بدون مقاومت تسلیم می‌شود.015365392 400


به گزارش مهرپرس و به نقل از دویچه وله: محافل نظامی نیجر اعلام کردند که این کاروان نظامی بزرگ، شامگاه دوشنبه (۵ سپتامبر/۱۴ شهریور) از شهر آگادز واقع در شمال نیجر عبور کرده است. این کاروان شامل ده‌ها خودروی نظامی و غیرنظامی بوده و نیروهای ارتش نیجر آن را همراهی می‌کرده‌اند.

یک نماینده‌ی نظامی گفت، شایعات مستمری وجود دارد که معمر قذافی یا یکی از پسرانش، در یکی از خودروهای این کاروان باشند. به گفته‌ی محافل نظامی، این کاروان از سمت شهر آرلیت نیجر، واقع در نزدیکی مرز الجزایر آمده و مسیر آن به سوی نیامی پایتخت نیجر است.

یکی از همکاران ارتش فرانسه گفت، به او گزارش داده شده که معمر قذافی و پسرش سیف‌الاسلام احتمالا به این کاروان که رهسپار بورکینافاسو است ملحق خواهند شد. بورکینا فاسو کشور همسایه‌ی نیجر است و به قذافی و خانواده‌اش پناهندگی داده است.

گزارشگر یک فرستنده‌‌‌‌‌‌‌‌ی رادیویی خصوصی در شهر آگادز گفت که کاروان خودروها را دیده است. شاهدان عینی دیگری نیز گزارش داده‌اند که در یکی از خودروها، یکی از نمایندگان بلندپایه‌ی قوم چادرنشین طوارق نشسته بود که در زمان حکمرانی معمر قذافی از وی پشتیبانی می‌کرده است.

بنی‌ولید بدون پیکار تسلیم می‌شود

روز سه‌شنبه (۶ سپتامبر/۱۵ شهریور)، فرستنده‌ی تلویزیونی الجزیره به نقل از محافل نیروهای مخالف قذافی گزارش داد که ظاهرا پس از روزها مذاکره، یکی از آخرین پایگاه‌های هواداران قذافی، بدون پیکار تسلیم مخالفان می‌شود.

قرار است واحدهای نظامی نیروهای مخالف در طول روز سه‌شنبه وارد شهر کویری بنی‌ولید شوند. جزییات این امر هنوز منتشر نشده است. با تسلیم بنی‌ولید، فقط چند شهر دیگر باقی مانده که هنوز در کنترل هواداران قذافی است.

تا روز سه‌شنبه اوضاع در بنی‌ولید و اطراف آن آرام بود. این شهر در محاصره‌ی نیروهای مخالف است و گفته‌ی می‌شود که در میان نیروهای هوادار قذافی در این شهر بر سر موضوع پیکار یا تسلیم اختلاف‌نظر بروز کرده است.

«حال قذافی کاملا خوب است»015362570 400

معمر قذافیاز سوی دیگر، موسی ابراهیم، سخنگوی معمر قذافی، شامگاه دوشنبه (۵ سپتامبر / ۱۴ شهریور) به فرستنده‌ی تلویزیونی سوری الرای گفت، حال قذافی کاملا خوب است و مشغول «سازماندهی و برنامه‌ریزی برای دفاع از لیبی» است.

ابراهیم افزود، پسران قذافی نیز همچنان به وظایف خود در «دفاع ایثارگرانه از کشور» عمل می‌کنند. وی بطور مشخص نگفت منظورش کدام پسران قذافی است. به گفته‌ی ابراهیم، این پیکار تا مرگ یا پیروزی ادامه خواهد یافت. وی تاکید کرد: «ما پیکار و مقاومت خواهیم کرد، برای لیبی و برای همه‌ی عرب‌ها».

موسی ابراهیم مخالفان قذافی را متهم کرد که مرتکب «جنایت» شده‌اند. وی به تلویزیون الرای گفت، لیبی هرگز سقوط نخواهد کرد و قبایل شایسته‌ی لیبی همچنان از هر شهر آزادی دفاع خواهند کرد.

رهبران جدید لیبی حدس می‌زنند که موسی ابراهیم در شهر بنی‌ولید است. ولی آنان از محل خود قذافی اطلاع دقیقی در دست ندارند. در این میان اعلام شد که چند تن از نزدیکان قذافی به کشور نیجر گریخته‌اند.

نمایندگان قوم چادرنشین طوارق روز دوشنبه گفتند که منصور داو، رئیس سازمان امنیت قذافی و ده تن دیگر از مقامات رژیم سابق لیبی، به شهر آگادز در شمال نیجر رفته‌اند. آنان همزمان تاکید کرده‌اند که قذافی و پسرانش همراه این افراد نبوده‌اند.

آخرین مطالب ارسالی
تبادل لوگو

طراح قالب
Designer Mohammad Raiei And copyRights 2011